Szukasz sposobów na walkę z bólem pleców? Jedną z najczęściej polecanych praktyk w przypadku dolegliwości kręgosłupa jest aktywność fizyczna. Duże znaczenie ma również terapia manualna, czyli masaż leczniczy kręgosłupa.

Istnieje wiele przyrządów wspomagających mobilizację kręgosłupa. Są to m.in. kliny mobilizacyjne, rolki powięziowe czy piłki do masażu o różnych rozmiarach. W ostatnim czasie pojawił się nowy przyrząd poprawiający mobilność kręgosłupa od Sissel – Spinefitter, wyróżniający się na ich tle.

Spinefitter łączy elementy terapii manualnej z ćwiczeniami, ale może być stosowany także do leżenia, umożliwiając rozluźnienie napięcia bez wysiłku. Ten wielofunkcyjny przyrząd jest obecnie przedmiotem badań, koncentrujących się na korzyściach z jego stosowania dla pacjentów z ograniczoną ruchomością kręgosłupa.

Dowiedz się, jak korzystanie ze Spinefittera wpływa na stan zdrowia pacjentów z problemami z kręgosłupem i poznaj wyniki przeprowadzonych badań.

Spinefitter – co to jest?

Spinefitter to przyrząd do ćwiczeń i masażu o unikalnej konstrukcji, powstały w Niemczech. Tworzy go 28 twardych, połączonych ze sobą piłeczek. Jego konstrukcja zapewnia głęboki, punktowy nacisk wzdłuż całego kręgosłupa, co powoduje rozluźnienie mięśni okołokręgosłupowych, szyi i obręczy barkowej. W efekcie Spinefitter redukuje dolegliwości bólowe, poprawia elastyczność, redukuje napięcie oraz relaksuje.

Konstrukcja Spinefittera to wynik codziennej pracy terapeutycznej i treningowej. Opiera się na dobrze znanych rozwiązaniach, jednak wykorzystuje je w zupełnie nowej konfiguracji. Nowy przyrząd jest wielofunkcyjny – umożliwia nie tylko prowadzenie efektywnego treningu i rehabilitacji, ale również skutecznej relaksacji.

Spinefitter posiada anatomiczny kształt, odwzorowujący kształt ludzkiego kręgosłupa. Jego użytkowanie jest proste i bezpieczne, a obsługa tak intuicyjna, że niemal wyklucza niewłaściwe użycie. Przyrząd idealnie dopasowuje się do kształtu ciała. To sprzęt treningowy nowej generacji – możesz go używać w domu, ale doskonale sprawdzi się również w studio – w treningu indywidualnym i grupowym oraz w terapii. Zachwyci zarówno indywidualnych użytkowników, jak i fizjoterapeutów, profesjonalnych sportowców i trenerów.

Warto zwrócić tu uwagę na fakt, że Akademia Fizjoterapii Ortopedycznej opublikowała w ostatnim czasie nowelizację swoich zaleceń dotyczących postępowania w ostrych przypadkach i przewlekłym bólu krzyża. Ważna zmiana odnosi się do terapii manualnej, która jest teraz silnie zalecana (stopień A) do stosowania zarówno w ostrych, jak i przewlekłych dolegliwościach. Spinefitter to idealne narzędzie do realizacji tych zaleceń.

W jaki sposób badana jest skuteczność Spinefittera?

Badanie Spinefittera ma na celu sprawdzenie skuteczności działania przyrządu u osób z ograniczoną ruchomością kręgosłupa w różnym wieku. Prowadzą je w Niemczech doświadczeni współpracownicy Sissel – dr rer. nat. Uwe Mehrmann, konsultant naukowy SISSEL i novacare oraz doradca naukowy Akademii SISSEL, posiadający doswiadczenie jako fizjaotrarpeuta, oraz mgr inż. Ina Hein, ekspert w zakresie reprocesowania wyrobów medycznych i specjalista ds. zarządzania jakością w firmach novacare i SISSEL.

Badanie koncentruje się na wpływie regularnego stosowania Spinefittera na ogólną mobilność kręgosłupa (w zgięciu, wydłużeniu), zwłaszcza odcinka piersiowego. Sprawdza również, jak Spinefitter przyczynia się do zwiększenia ruchomości ramion. Badanie ma też pokazać, w jakim stopniu następuje zmniejszenie odczuwanego napięcia i bólu ramion i szyi.

Metoda i przebieg badań Spinefittera

Badanie opiera się na pracy z 12 studiami fizjoterapeutycznymi. Do badania udało się zrekrutować 180 ochotników, cierpiących na następujące dolegliwości:

  • ogólne problemy z plecami, 
  • bóle barku,
  • bóle ramienia,
  • napięcie szyi,
  • niespecyficzny ból szyi.

Z badania wyłączono osoby z poważnymi problemami zdrowotnymi oraz wcześniejszymi doświadczeniami ze Spinefitter lub jego poprzednikiem – Spinefit. Obecnie dysponujemy danymi z badania 125 przypadków testowych osób w wieku od 18 do 84 lat.

Podstawą wyciąganych wniosków są dwa testy, przeprowadzane przed i po wykonaniu planu treningowego – pre-test i post-test bez grupy kontrolnej. Testy mają na celu sprawdzenie, czy korzystanie ze Spinefittera wpływa na mobilność i ból kręgosłupa. Są oparte na nieinwazyjnych metodach pomiarowych, testach funkcjonalnych i kwestionariuszach.

Uczestnicy biorą udział w planie treningowym przez okres sześciu tygodni. Na początek ma miejsce cotygodniowy, 30-minutowy kurs grupowy ze specjalistą. Następnie, wszyscy uczestnicy otrzymują plan ćwiczeń domowych do samodzielnej praktyki. Trening w domu powinien odbywać się dwa razy w tygodniu po 10 minut. W celach informacyjnych dostępny jest skoroszyt ze zdjęciami i instrukcjami dla uczestników. Każda sesja treningowa powinna być poprzedzona krótką, przygotowawczą rozgrzewką. Główna część składa się z wcześniej ustalonej sekwencji różnych ćwiczeń podstawowych, wykonywanych w pozycji leżącej i stojącej.

Wyniki badań – korzyści ze stosowania Spinefittera

Bazując na dotychczas dostępnych danych od tej grupy uczestników, można stwierdzić, że Spinefitter przyczynia się do poprawy ruchomości kręgosłupa i barków, co jest szczególnie widoczne  w przypadku ruchomości kręgosłupa szyjnego w zgięciu, wyprostowaniu, rotacji i zgięciu bocznym, jak również kręgosłupa piersiowego w rotacji i stawów barkowych.

Spinefitter uzyskał również pozytywne opinie wśród uczestników badania. W ich ocenie nastąpiło zmniejszenie odczuwanego bólu i napięcia, mniejsze ograniczenia w ruchu i zmniejszenie poziomu stresu.

Pierwszy etap badań wyraźnie wskazał, że Spinefitter nawet przy 10-minutowym stosowaniu 2 razy w tygodniu przyczynia się do poprawy stanu kręgosłupa i samopoczucia osób z niego korzystających. Choć brak jeszcze całościowych danych, to wyniki badania Spinefittera są bardzo obiecujące. Planowane są już dalsze badania z określonymi grupami pacjentów oraz osobami cierpiącymi na różne choroby/dolegliwości. Dalsza ocena naukowa Spinefittera ma również na celu uzyskanie statusu wyrobu medycznego, co formalnie potwierdzi skuteczność przyrządu w zdrowotnym działaniu.

Jak widzisz, badania potwierdzają, że Spinefitter może być doskonałym wsparciem dla osób pracujących na siedząco, które są świadome swoich dolegliwości i starają się dbać o zdrowie. Pamiętaj, że dysfunkcje i ograniczenia mobilności mogą prowadzić do złej postawy, zaburzeń równowagi mięśniowej, powstawania napięcia i bólu. Zwiększenie ogólnej ruchomości kręgosłupa piersiowego z pomocą Spinefittera poprawia mobilność w sąsiednich segmentach kręgosłupa, dzięki czemu poczujesz zmniejszenie dolegliwości bólowych i doświadczysz poprawy samopoczucia fizycznego.